Chemický peeling: Tajemství zářivé a mladistvé pleti

Chemický Peeling

Co je chemický peeling?

Chemický peeling je kosmetický zákrok, při kterém se na pokožku aplikuje chemický roztok, aby se odstranily vrchní vrstvy kůže. To stimuluje růst nové, zdravější a mladší vypadající pokožky. Existují tři základní typy chemického peelingu: povrchový, středně hlubý a hlubý. Typ peelingu, který je pro vás vhodný, závisí na vašem typu pleti, závažnosti kožních problémů a očekávaných výsledcích.

Povrchový peeling odstraňuje pouze vrchní vrstvu pokožky a používá se k léčbě jemných vrásek, akné, nerovnoměrného tónu pleti a suchosti. Středně hlubý peeling proniká hlouběji do pokožky a je účinný při léčbě hlubších vrásek, jizev po akné a pigmentových skvrn. Hlubý peeling proniká do nejhlubších vrstev pokožky a používá se k léčbě závažných kožních problémů, jako jsou hluboké vrásky a jizvy.

Před chemickým peelingem je důležité se poradit s dermatologem, aby určil, zda je tento zákrok pro vás vhodný. Po peelingu je důležité chránit pokožku před sluncem a dodržovat pokyny dermatologa pro péči o pleť. Chemický peeling může být účinným způsobem, jak zlepšit vzhled a zdraví vaší pokožky.

Typy chemického peelingu

Chemický peeling se stal v posledních letech velmi populárním kosmetickým zákrokem. Existuje několik typů chemického peelingu, které se liší hloubkou svého působení a použitými chemickými látkami. Výběr správného typu peelingu závisí na typu pleti, závažnosti kožních problémů a očekávaných výsledcích.

Mezi nejběžnější typy chemického peelingu patří povrchový peeling, středně hluboký peeling a hluboký peeling. Povrchový peeling je nejšetrnější typ peelingu, který odstraňuje pouze vrchní vrstvu pokožky. Používá se k ošetření jemných vrásek, akné, pigmentových skvrn a nerovnoměrného tónu pleti. Středně hluboký peeling proniká hlouběji do pokožky a odstraňuje vrchní a střední vrstvu. Je vhodný pro hlubší vrásky, jizvy po akné a pigmentové skvrny. Hluboký peeling je nejagresivnější typ peelingu, který odstraňuje všechny vrstvy pokožky až po dermis. Používá se k ošetření hlubokých vrásek, jizev a pigmentových skvrn.

Každý typ chemického peelingu má svá specifika a rizika. Před absolvováním jakéhokoli typu peelingu je důležité konzultovat s dermatologem, který vybere nejvhodnější typ peelingu pro vaši pleť a zdravotní stav.

Pro koho je peeling vhodný?

Chemický peeling, neboli chemická exfoliace, je kosmetický zákrok, který si získal oblibu pro svou schopnost omlazovat a regenerovat pokožku. Není však vhodný pro každého. Obecně je chemický peeling vhodný pro jedince, kteří chtějí zlepšit vzhled a texturu své pleti. Pomáhá redukovat jemné vrásky, pigmentové skvrny, akné a jizvy po akné. Zlepšuje také hydrataci pleti a sjednocuje její tón.

Chemický peeling není vhodný pro těhotné a kojící ženy, osoby s aktivním onemocněním kůže, jako je ekzém nebo rosacea, a osoby s herpes simplex v oblasti obličeje. Také jedinci s velmi citlivou pokožkou by se měli chemickému peelingu vyhnout. Před zákrokem je vždy důležité konzultovat s dermatologem, který posoudí typ pleti a doporučí nejvhodnější typ peelingu.

Kontraindikace

Chemický peeling a kosmetické zákroky jsou obecně bezpečné procedury, ale existují situace, kdy je jejich provedení nevhodné. Mezi nejčastější kontraindikace patří aktivní infekce v ošetřované oblasti, jako je herpes simplex, bakteriální infekce nebo plísňové onemocnění. Dále se chemický peeling nedoporučuje u pacientů s anamnézou keloidních jizev, hypertrofických jizev nebo poruch pigmentace. Těhotenství a kojení jsou také kontraindikací pro většinu chemických peelingů, protože bezpečnost pro plod a kojence nebyla dostatečně prokázána.

Vlastnost Povrchový peeling Středně hluboký peeling
Hloubka průniku Povrchová vrstva pokožky (epidermis) Do střední vrstvy pokožky (dermis)
Doba rekonvalescence Několik dní 1-2 týdny
Cena (orientační) Od 2 000 Kč Od 5 000 Kč

Osoby užívající isotretinoin (lék na akné) by se měly chemickému peelingu vyhýbat po dobu alespoň 6 měsíců od ukončení léčby. Některé kožní choroby, jako je například aktivní rosacea, ekzém nebo psoriáza, mohou být kontraindikací, a proto je nutné konzultovat s dermatologem. Alergie na složky chemického peelingu jsou další důležitou kontraindikací. Před zákrokem je nezbytné informovat lékaře o všech alergiích a přecitlivělostech.

V neposlední řadě je důležité zvážit i celkový zdravotní stav pacienta. Pacienti s oslabeným imunitním systémem, s některými autoimunitními chorobami nebo s onkologickým onemocněním by se měli chemickému peelingu vyhnout, případně jeho provedení konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Průběh ošetření

Před samotným chemickým peelingem probíhá konzultace s dermatologem nebo kosmetičkou. Specialista zhodnotí typ vaší pleti, hloubku vrásky a další faktory, aby určil nejvhodnější typ peelingu a jeho koncentraci. Samotné ošetření obvykle začíná důkladným vyčištěním pleti. Následně se nanáší roztok s kyselinou, který se nechá působit po stanovenou dobu. Během této doby můžete cítit mírné brnění nebo pálení, což je normální reakce. Po uplynutí doby působení se roztok neutralizuje a pleť se ošetří zklidňujícími a hydratačními přípravky. Po ošetření může být pleť zarudlá, napjatá a mírně oteklá. Tyto projevy obvykle do několika dní samy odezní. Důležité je dodržovat pokyny specialisty ohledně péče o pleť po ošetření, jako je používání ochranného faktoru a vyhýbání se slunci. Výsledek chemického peelingu se obvykle dostavuje postupně během několika dní až týdnů. Pleť je po ošetření hladší, jemnější, sjednocenější a vrásky jsou méně viditelné. Pro dosažení optimálních výsledků je obvykle potřeba absolvovat sérii ošetření.

Možné nežádoucí účinky

Chemický peeling a kosmetické zákroky jsou obecně bezpečné, ale jako u každého zákroku existují i ​​zde potenciální nežádoucí účinky. Mezi ty nejčastější patří zarudnutí, pálení, svědění a olupování kůže v místě aplikace. Tyto příznaky jsou obvykle mírné a odezní během několika hodin až dnů. Ve vzácných případech se mohou vyskytnout i závažnější komplikace, jako je infekce, zjizvení nebo změna pigmentace kůže. Riziko komplikací je vyšší u lidí s určitými typy pleti, jako je tmavá pleť nebo pleť náchylná k hyperpigmentaci. Dále je riziko vyšší u lidí s určitými zdravotními potížemi, jako je ekzém, lupénka nebo herpes. Před jakýmkoli chemickým peelingem nebo kosmetickým zákrokem je důležité informovat svého lékaře o všech vašich zdravotních potížích a lécích, které užíváte. Dodržujte pokyny pro péči o pleť po zákroku, abyste minimalizovali riziko nežádoucích účinků. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli neobvyklé nebo znepokojivé příznaky, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Péče po peelingu

Po chemickém peelingu je vaše pleť citlivější a vyžaduje speciální péči, aby se správně hojila a dosáhla se co nejlepších výsledků. Bezprostředně po zákroku může být pokožka zarudlá, napjatá a mírně oteklá, což je zcela normální reakce. Tyto příznaky obvykle odezní během několika hodin až dní v závislosti na typu a hloubce peelingu.

Během hojení je zásadní chránit pleť před sluncem. Používejte krém s vysokým ochranným faktorem SPF 30 a více, a to i v zamračených dnech. Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření a soláriu. Důležitá je také důkladná hydratace. Používejte hydratační krémy určené pro citlivou pleť, které neobsahují alkohol, parfemaci a dráždivé látky.

V prvních dnech po peelingu se vyvarujte líčení, abyste neucpávali póry a nebránili tak regeneraci pokožky. Nedotýkejte se obličeje špinavýma rukama a vyhněte se sauně, bazénu a nadměrnému pocení. V případě jakýchkoli neobvyklých reakcí, jako je silné pálení, svědění, otok nebo infekce, se neprodleně obraťte na svého dermatologa. Dodržováním těchto pokynů podpoříte hojení a dosáhnete krásné a zdravé pleti.

Chemický peeling je jako oloupání cibule. S každou vrstvou, která zmizí, se odhaluje něco krásnějšího a zářivějšího.

Božena Urbanová

Cena a frekvence ošetření

Cena chemického peelingu a kosmetických zákroků se liší v závislosti na několika faktorech. Mezi ty nejdůležitější patří typ a hloubka peelingu, použitá kyselina, ošetřovaná oblast a samozřejmě i renomé kliniky a zkušenosti dermatologa.

Povrchové peelingy, které se zaměřují na vrchní vrstvu pokožky, bývají cenově dostupnější. Pohybují se v rozmezí od 1 500 Kč do 4 000 Kč za jedno ošetření. Středně hluboké peelingy, které pronikají hlouběji do pokožky, se pohybují v cenové relaci od 4 000 Kč do 8 000 Kč za jedno ošetření. Nejdražší jsou hluboké peelingy, které zasahují až do spodních vrstev pokožky a jejich cena se pohybuje od 8 000 Kč výše za jedno ošetření.

Frekvence ošetření chemickým peelingem závisí na typu peelingu a individuálních potřebách klienta. Povrchové peelingy lze opakovat v intervalu 4 až 6 týdnů. Středně hluboké peelingy se obvykle provádí v odstupu 3 až 6 měsíců. Hluboké peelingy se provádí pouze jednou za několik let.

Před samotným chemickým peelingem je vždy nutná konzultace s dermatologem, který zhodnotí stav pleti a doporučí nejvhodnější typ a frekvenci ošetření.

Výhody chemického peelingu

Chemický peeling, kosmetický zákrok s mnoha benefity, nabízí řešení pro různé kožní problémy. Jeho popularita pramení z viditelných výsledků a relativně krátké rekonvalescence. Mezi hlavní výhody patří: omlazení pleti, redukce vrásek a jemných linek, sjednocení tónu pleti a odstranění pigmentových skvrn, hloubkové čištění pórů a redukce akné, stimulace tvorby kolagenu a elastinu pro pevnější a pružnější pleť, zlepšení textury pleti a zjemnění jizev po akné.

Před samotným zákrokem je nezbytná konzultace s dermatologem, který určí vhodný typ peelingu a jeho intenzitu. Výsledek chemického peelingu závisí na typu pleti, hloubce peelingu a dodržování pokynů po zákroku.

Rizika chemického peelingu

Chemický peeling je sice populární kosmetický zákrok, ale jako u každého zákroku, i zde existují určitá rizika a komplikace. Mezi nejčastější patří zarudnutí, pálení a olupování kůže. Tyto reakce jsou obvykle mírné a odezní během několika dní. U citlivější pleti se mohou objevit i otoky, svědění nebo puchýřky. Vzácně se může vyskytnout i infekce, jizvení nebo změna pigmentace kůže. Riziko komplikací se zvyšuje u lidí s určitými kožními onemocněními, jako je ekzém nebo rosacea. Před zákrokem je proto důležité informovat lékaře o všech zdravotních problémech a užívaných lécích. Důležitá je také volba zkušeného dermatologa a dodržování jeho pokynů před a po zákroku. Po chemickém peelingu je nutné chránit pleť před sluncem a používat hydratační krémy. Pokud se objeví jakékoli neobvyklé reakce, je nutné ihned kontaktovat lékaře.

Doporučení a tipy

Před jakýmkoliv chemickým peelingem nebo kosmetickým zákrokem je nezbytná konzultace s dermatologem nebo certifikovaným kosmetikem. Ten zhodnotí typ vaší pleti, vaše individuální potřeby a doporučí nejvhodnější typ peelingu a péči po něm. Po chemickém peelingu bude vaše pleť citlivější na sluneční záření, proto je důležité používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (SPF 30 a vyšším) a to i v zimních měsících. Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření a soláriu. Dodržujte pitný režim a dbejte na dostatečnou hydrataci pleti. Používejte hydratační krémy a séra určená pro péči po chemickém peelingu. Vyhněte se líčení po dobu alespoň 24 hodin po zákroku, v závislosti na typu peelingu a doporučení vašeho dermatologa. Nedoporučuje se používat agresivní kosmetické přípravky, jako jsou peelingy s hrubými částicemi, alkohol obsahující tonika a podobně. V případě jakýchkoli nežádoucích účinků, jako je zarudnutí, pálení, svědění nebo otok, okamžitě kontaktujte svého dermatologa. Dodržujte pokyny a doporučení vašeho dermatologa pro domácí péči po chemickém peelingu.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: kosmetika

Autor: Adéla Novotná

Tagy: chemický peeling | kosmetický zákrok