Tajemství dokonalých loken

Kulma

Historie kulmy

Touha po vlnitých či kudrnatých vlasech je stará jako lidstvo samo. První kulmy se objevily již ve starověkém Egyptě a Řecku. Tehdy se vlasy natáčely na rozpálené kovové tyče, což bylo časově náročné a nebezpečné. V 19. století se objevily první klešťové kulmy, které se nahřívaly nad ohněm. Ty byly sice praktičtější, ale stále hrozilo popálení. Revoluci v úpravě vlasů přinesl vynález elektrické kulmy v roce 1880. Ta umožnila ženám vytvářet vlny a kudrlinky bezpečně a pohodlně v domácím prostředí. Elektrické kulmy se neustále vyvíjely a dnes existuje nepřeberné množství typů a velikostí, které uspokojí i ty nejnáročnější zákaznice. Od klasických s válcovou hlavicí, přes spirálové až po ty s keramickým povrchem, který chrání vlasy před poškozením. Moderní kulmy jsou tak nepostradatelným pomocníkem pro každou ženu, která touží po krásných a upravených vlasech.

Typy kulmy

V dnešní době existuje nepřeberné množství typů kulem, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších vlasových stylistů. Výběr té správné kulmy závisí na typu vlasů, požadovaném účesu a vašich stylingových dovednostech. Mezi nejoblíbenější typy patří klasické kulmy s různými průměry, které vytvářejí elegantní vlny a lokny. Pro objem od kořínků jsou ideální kulmy s menším průměrem, zatímco pro velké a romantické vlny volte kulmy s větším průměrem. Další oblíbenou variantou jsou kónické kulmy, které se směrem ke konci zužují. Tyto kulmy dodávají vlasům přirozený vzhled a umožňují vytvářet různě definované vlny a lokny. Pro ty, kteří touží po rychlém a snadném stylingu, jsou skvělou volbou automatické kulmy, které vlasy automaticky natočí a uvolní. Na trhu jsou k dostání i multifunkční kulmy, které v sobě kombinují funkce klasické kulmy, žehličky na vlasy a krepovacího nástroje. Tyto kulmy jsou ideální pro ty, kteří chtějí mít veškeré stylingové nástroje v jednom.

Typ kulmy Průměr (mm) Teplota (°C) Povrch
Kulma na lokny 19-25 180-210 Keramický
Kulma na vlny 25-38 160-200 Turmalínový

Výběr správné kulmy

Výběr té správné kulmy může být jako hledání jehly v kupce sena, obzvlášť když na vás z regálů v drogerii křičí tolik různých typů a velikostí. Nezoufejte, s trochou znalostí a s tímto návodem si vyberete kulmu, která vám pomůže dosáhnout vysněných loken. Prvním krokem je zvážit typ vlasů. Máte jemné vlasy? Pak sáhněte po kulmě s nižší teplotou a keramickým povrchem, který je šetrný k vlasům. Pro husté a nepoddajné vlasy je ideální kulma s vyšší teplotou a titanovým povrchem, který se rychle zahřeje a udrží teplotu konstantní. Dále je důležité zvolit správnou velikost kulmy. Pro drobné kudrlinky zvolte menší průměr kulmy, pro velké vlny naopak větší. Nezapomeňte, že čím menší je průměr kulmy, tím pevnější a trvanlivější lokny vytvoříte. A nakonec, nepodceňujte ani funkce a doplňky. Kulma s regulací teploty vám umožní nastavit teplotu podle typu vlasů, otočný kabel zase usnadní manipulaci. Některé kulmy mají i ionizační funkci, která zabraňuje krepatění vlasů a dodává jim lesk.

Příprava vlasů na kulmování

Předtím, než popadnete kulmu a pustíte se do tvorby dokonalých vln, je nezbytná správná příprava vlasů. Tímto krokem nejen ochráníte své vlasy před poškozením vysokou teplotou, ale také dosáhnete trvanlivějších a krásnějších výsledků. Začněte s důkladným umytím vlasů šamponem a kondicionérem určeným pro váš typ vlasů. Poté vlasy jemně osušte ručníkem a zbavte je přebytečné vlhkosti. Do vlhkých vlasů naneste tepelnou ochranu, která vytvoří bariéru mezi vašimi vlasy a horkým nástrojem. Tepelná ochrana je klíčová pro prevenci poškození vlasů, jako je lámání, třepení a ztráta lesku. Nechte tepelnou ochranu důkladně zaschnout, než začnete s kulmováním. Pro dosažení objemnějšího vzhledu můžete do vlasů aplikovat také sprej pro zvětšení objemu. Nezapomeňte, že čím zdravější a silnější vaše vlasy jsou, tím lépe budou držet tvar a vlny budou vypadat přirozeněji.

Bezpečné používání kulmy

Kulma je skvělý pomocník pro vytváření krásných vln a loken, ale je důležité ji používat bezpečně, abyste se vyhnuli popáleninám a poškození vlasů. Před použitím kulmy se ujistěte, že máte suché vlasy. Mokré vlasy se snadněji poškodí teplem a mohou se na kulmě i připálit. Nastavte kulmu na správnou teplotu pro váš typ vlasů. Jemné a tenké vlasy vyžadují nižší teplotu než husté a silné vlasy. Při natáčení vlasů na kulmu používejte ochranný sprej, který chrání vlasy před teplem a dodává jim lesk. Nedržte kulmu na jednom místě příliš dlouho, abyste vlasy nespálili. Po použití kulmu vždy odpojte ze zásuvky a nechte ji vychladnout, než ji uskladníte. Dodržováním těchto jednoduchých tipů si můžete užívat krásné a zdravé vlasy bez rizika popálenin.

Tvorba různých typů loken

Svět nástrojů na úpravu vlasů nabízí nepřeberné množství možností, jak si vytvořit účes snů. Jedním z nejoblíbenějších pomocníků je bezesporu kulma. Existuje však mnoho typů s odlišnými vlastnostmi a funkcemi. Klasické kulmy s pevným průměrem jsou ideální pro tvorbu jednotných loken. Pro přirozenější vzhled s vlnami různých velikostí jsou tu kulmy kónické, které se směrem ke konci zužují. Žehličky na vlasy s kulatými hranami umožňují kromě narovnání vlasů i tvorbu jemných vln. Pro objem od kořínků jsou vhodné kulmy s dvojitou nebo trojitou hlavicí. Ať už toužíte po jakémkoli typu loken, s trochou cviku a správným nástrojem dosáhnete oslnivého účesu.

Tipy pro dlouhotrvající lokny

Snem každé z nás jsou přece lokny, které vydrží celý den. S trochou snahy a správnými triky to ale není žádná věda. Před samotným kulmováním je klíčová správná příprava vlasů. Vlasy by měly být umyté a důkladně vysušené. Pro extra objem a delší výdrž loken doporučujeme použít i stylingové přípravky určené pro tvorbu vln. Ty naneste do vlhkých vlasů a nechte je volně uschnout nebo vysušte fénem s difuzérem. Při samotném kulmování si vlasy rozdělte na menší prameny. Získáte tak nejen lépe definované lokny, ale i delší výdrž. Každý pramen natočte na kulmu ve směru od obličeje a držte ho tak dlouho, jak je uvedeno v návodu k vaší kulmě. Po natočení lokny nechte chvíli vychladnout a teprve poté je jemně pročešte prsty nebo hřebenem se širokými zuby. Pro extra fixaci a lesk můžete na závěr použít lak na vlasy.

Péče o kulmu

Správná péče o vaši kulmu je klíčová pro její dlouhou životnost a pro dosažení těch nejlepších výsledků při úpravě vlasů. Po každém použití nezapomeňte kulmu důkladně očistit od zbytků vlasových produktů a prachu. K tomu vám postačí vlhký hadřík, ale vyhněte se přílišnému namáčení, aby se voda nedostala do vnitřních částí kulmy. Pokud je vaše kulma vybavena keramickým povrchem, je vhodné používat speciální čisticí prostředky určené pro tento typ materiálu. Před uložením nechte kulmu vždy kompletně vychladnout. Horká kulma by mohla poškodit povrch, na kterém je uložena, a také by mohla představovat riziko popálení. Kulmu skladujte na suchém a čistém místě, ideálně v originálním obalu nebo v pouzdře určeném pro ukládání nástrojů na úpravu vlasů. Pravidelná péče o vaši kulmu vám zaručí, že vám bude sloužit spolehlivě po mnoho let a pomůže vám dosáhnout krásných a zdravých vlasů.

Kulma, to je zázrak moderní doby. Dokáže z neposedných kudrlin stvořit uhlazené vlny a dodat objem i těm nejjemnějším vlasům. Je to nástroj, který v rukou zkušené ženy dokáže divy.

Zdeňka Nováková

Nejlepší kulmy na trhu

Svět kulmy na vlasy je plný různých typů a technologií, které slibují dokonalé lokny. Není divu, že se v té záplavě můžeme snadno ztratit. Než se ale vrhnete na nákup, je důležité zdefinovat své potřeby. Jaký typ lokýnek chcete? Jak dlouhé a husté máte vlasy? A jaký je váš rozpočet? Pro ty z vás, kteří touží po objemných vlnách, je ideální kulma s větším průměrem. Naopak pro vytvoření drobných kudrlinek sáhněte po kulmě s menším průměrem. Důležitým faktorem je také materiál, ze kterého je kulma vyrobena. Keramické kulmy jsou šetrnější k vlasům a rovnoměrně rozvádějí teplo. Pokud si barvíte vlasy, zvolte kulmu s regulací teploty, abyste je zbytečně nepoškozovali. Kromě klasických kulmy s pružinou se těší velké oblibě i automatické kulmy, které vám ušetří čas a námahu. Při výběru kulmy nezapomeňte na praktické detaily, jako je délka kabelu, otočná špička nebo studený hrot.

Časté chyby při kulmování

I když kulmování vlasů vypadá jednoduše, existuje mnoho nástrah, které mohou vést k poškození vlasů nebo neuspokojivým výsledkům. Jednou z nejčastějších chyb je kulmování vlasů, které nejsou zcela suché. Mokré vlasy jsou náchylnější k lámání a tepelné poškození může být mnohem výraznější. Vždy se ujistěte, že jsou vaše vlasy před použitím kulmy 100% suché. Další častou chybou je použití příliš vysoké teploty. Vysoká teplota může vlasy spálit a způsobit jejich třepení. Začněte s nižší teplotou a postupně ji zvyšujte, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Pamatujte, že jemné vlasy vyžadují nižší teplotu než vlasy husté. Stejně důležité je neponechávat kulmu na jednom místě příliš dlouho. To může způsobit spálení vlasů a zanechat na nich nevzhledné stopy. Kulmu pomalu posouvejte po prameni vlasů, abyste dosáhli rovnoměrného zvlnění. Nezapomeňte také používat ochranný sprej na vlasy před každým kulmováním. Ten pomůže minimalizovat tepelné poškození a udrží vaše vlasy zdravé a lesklé.

Publikováno: 26. 12. 2024

Kategorie: kosmetika